Månatliga händelser

Händelser i Mars

Innehåll

1.Mars evenemang

2. Välmåendemånad

3. Hälsningar från INK

4. Hälsningar från Hanken

———————————————

Mars Evenemang

4.3 Hankeiten Launch Party – INK

5.3 Karaoke Night – MC

6.3 Bible study – The Light

12.3 Kallio Crawl – EC x MC

13.3 Bible study – The Light

16.3 Frukost med Niord – SOPO

17.3 Klättring – IK

19.3 Spanish wine tasting- Vinsällskapet

20.3 Silent Dinner – KG

21.3 Bible study – The Light

24.3 Tuesday Tacos – SOPO x Finlands Ekonomer

25.3 Run x Allas – HRC

25.3 Pubquiz – MC x Hanse

26.3 Möte 4/2026 – Fullmäktige

28.3 Bible study – The Light

29.3 Basket turnering – Hanken BBall

31.3 Hundar på Kåren – SOPO

———————————————

Välmåendemånaden är här igen!


Under den kommande månaden fylls kalendern med inspirerande och roliga evenemang med fokus på välmående. Olika kommittéer, klubbar och utskott ordnar allt från sportiga aktiviteter och avkopplande chillkvällar till kreativa wine & paint-kvällar – det finns verkligen något för alla. Ta chansen att varva ner, testa något nytt och prioritera ditt välmående!

16.3 kl. 9:00 Frukost med Niord

17.3 kl. 14:00 Klättring med IK

24.3 kl. 15:00 Tuesday tacos 

25.3 Run x Allas (HRC)

29.3 kl.18:45-20:30 Basket turnering (Hanken BBall)

31.3 kl. 13-14 Hundar på Kåren

23.3-29.3 UniSport Gratis träning med kampanjkoden ”shs” + utlottning av UniSport drop-in Inbody-mätning

torsdagar kl. 17:00-17:45 UniSport Pilates på Casa Academica, Sanduddsgatan 7 A, våning 4

———————————————

Välkomna på INKs Launch Party!

Den 4.3 firar vi Hankeiten Launch Party i Lilla Hangö på Hanken från 15:30 till 17:30. Kom och ladda med gratis koffein i form av Celsius och kaffe och ta en titt på det nyaste numret! Hankeiternas favorithalarmärken är också tillbaka till försäljning, så om du missat dem tidigare är det här din chans!

———————————————

HÄLSNINGAR FRÅN HANKEN

Ge kursfeedback på Spark

Besvarandet av kursfeedbacken är ett av de absolut bästa sätten för dig som studerande att påverka hur kurser utvecklas på Hanken. Du kommer åt att besvara kursernas Sparkfeedback via länken du får per mejl. Det tar bara någon minut att svara på feedbacken så rekommenderat att göra det direkt då länken kommer.

———————————————

Schoolyear

Från 1.8.2026 kan studerande inte längre  använda en gammal Mac eller PC i digital salstentamen med Schoolyear. Läs mer här.

———————————————

Karriartjänsternas evenemang

  • 2 – 6.3 KPMG partnervecka! Läs mer.
  • 4.3 Hankens språkcafé på svenska & finska. Läs mer.
  • 17.3 Campus Day: Partnermässa. Läs mer.
  • 18.3 Hankens språkcafé på svenska & finska. Läs mer.
  • 26.3 Company Visit: Plugsurfing – Working in Tech & Mobility in Finland. Läs mer.
  • 1.4 Hankens språkcafé på svenska & finska. Läs mera.
  • 14.4 Career Coffee. Läs mer.
  • 15.4 Hankens språkcafé på svenska & finska. Läs mera.
  • 22.4 HIT Afterwork, panel, mingle: From Arrival to Career – Hanken Alumni Journeys in Finnish Society. Läs mer.
  • 29.4 Hankens språkcafé på svenska & finska. Läs mera.

———————————————

Breakfast seminar: Innovation & Growth – How to solve the missing link

18.3.2026, kl. 08:30-09.30, Futurum

Välkommen på frukostseminarium med Hankens arbetslivsprofessor Oskar Korkman. Under seminariet talar Korkman om den saknade länken mellan den höga innovationsnivån i finska företag och den låga tillväxt som utvecklas från denna innovation. En lätt frukost serveras från kl. 8.00, seminariet hålls kl. 8.30-9.30. Seminariet hålls på engelska och kräver förhandsanmälan. Mer information om evenemanget och anmälan hittas här