Rekrytering

Sök till gulnäbbskomitténs vice ordförande 2026

Är du en ansvarsfull, engagerad och social person som gärna tar dig an nya utmaningar? Vill du hjälpa nästa års gulisar att komma igång med sina studier och hitta sin plats i studielivet? Då ska du söka till posten som vice ordförande i Gekko!

Som vice ordförande arbetar du tillsammans med ordförande för att organisera och leda verksamheten. Du får tillsammans med ordföranden välja de nya tutorerna, organisera tutorskolning och vara med om att säkerställa att nästa års gulisar får den bästa möjliga starten på sin studietid. Rollen är tidskrävande och innebär ett stort ansvar, men i gengäld är den väldigt utvecklande och otroligt rolig!

Skicka in din fritt formulerade ansökan till oscar.schulman@shs.fi senast onsdagen den 4:e mars 23:59! I ansökan får du gärna berätta lite om dig själv och varför just du skulle passa som vice ordförande. Ansökan ska också innehålla dina kontaktuppgifter.

Diskussioner hålls med samtliga kandidater så snabbt som möjligt efter att ansökan tagits emot. Har du några frågor, tveka inte att ta kontakt per mejl eller Whatsap på (+358458445000).