Nyheter

Är du ordförande för MC, IHD eller ÅFK 2025–2026?

Flera förtroendeposter kommer att väljas på fullmäktigemöte 5 tisdagen den 22.4.2025 kl. 17.00! Kom med och påverka hur SHS 2025–2026 kommer att se ut!

Följande förtroendeposter är öppna att söka:

  • Ordförande för Masters’ Committee (MC) 2025–2026
  • Ordförande för International Helsinki Days (IHD) 2025–2026
  • Ordförande för Årsfestkommittén (ÅFK) 2025–2026

Ansökningarna ska skickas till ansokan@shs.fi senast den 15.4.2025 kl. 15:00. Det är också möjligt att ställa upp på mötet den 22.4.2025 kl. 17.00. utan att skicka in en skriftlig ansökan.


Sök till Ordförande för Masters’ Committee 2025–2026

Masters’ Committee söker en ordförande för 2025–2026! Vill du få erfarenhet av att leda ett internationellt team, hålla möten på engelska och ordna både sociala och karriärinriktade evenemang? Vill du bygga ditt nätverk och lära känna hela studentkåren bättre? Allt detta och mer kan du uppnå som ordförande för MC!

MC har en speciell roll – både att välkomna nya studenter och ge ett avslut till de utexaminerade – så det är en fantastisk möjlighet att påverka människorna omkring dig och lära känna skolan och dina klasskamrater bättre.

Masters’ Committees officiella uppgifter är att representera alla magisterstuderande (både svenskspråkiga och engelskspråkiga) och framföra deras intressen till Hanken och studentkåren. Kommittén ska främja den sociala integrationen av nya magistersstudenter och bibehålla kontakten mellan internationella och finländska studenter genom olika evenemang.

Mandatperioden för posten är 1.6.2025–31.5.2026. Har du frågor om posten, tveka inte att kontakta nuvarande ordförande för Masters’ Committee, Casper Krusberg (casper.krusberg@shs.fi).

Masters’ Committees (MC) huvuduppgift är att ordna evenemang för alla magisterstuderanden. Till MC:s uppgifter hör att välkomna, tutorera och integrera magisterstuderande på Hanken. Vidare arrangerar MC en välkomstmiddag på hösten för nya och gamla studerande vid magisterprogrammen, ordnar andra fester och tillställningar samt arrangerar exkursioner och resor.


Sök till Ordförande för International Helsinki Days 2025–2026

Vill du leda teamet som ordnar skolårets bästa vecka? Att vara ordförande för IHD 2025–2026 är en unik möjlighet att leda och skapa ett projekt för internationella studenter. Du skapar ditt eget team och får möjlighet att förverkliga dina idéer för veckan! Evenemanget byggs upp från grunden och du ansvarar för sponsorrelationer och internationell koordinering.

Arbetet innebär att du under hösten rekryterar ett nytt team, varefter du huvudsakligen planerar och arrangerar veckans program. Du ansvarar för att leda ditt team på bästa möjliga sätt. Under våren fokuserar du på att förverkliga veckans olika aktiviteter.

Själva veckan är i praktiken en relativt kort period, men den ger dig meningsfull erfarenhet och kunskap. Det är utan tvekan utmanande, tidskrävande och intensivt – men en unik chans att lära dig nya saker, få vänner och bygga nätverk! Är du nästa ordförande för International Helsinki Days?

Mandatperioden för posten är 1.5.2025–30.4.2026. Har du frågor om posten, tveka inte att kontakta nuvarande ordförande för International Helsinki Days, Oscar af Forselles (oscar.afforselles@shs.fi).


Sök till Ordförande för Årsfestkommittén 2025–2026

Vill du vara med och skapa den mest oförglömliga festen på hela året — Universums Bästa fest ? Årsfesten är studentkårens största och mest traditionsrika tillställning, en glamorös kväll som samlar över 400 gäster för att fira tillsammans den 24 februari, dagen då näringsfriheten infördes i Finland. Det är inte bara en fest — det är festen!

Bakom denna magnifika kväll står Årsfestkommittén (ÅFK), som består av entusiastiska marskalker, värdinnor och en kårvärd eller kårvärdinna som leder arbetet. Tillsammans ansvarar ni för att planera och genomföra varje detalj – från att boka restaurang och orkester till att hitta sponsorer och koordinera kvällens program.

Men ÅFK:s arbete slutar inte där! Under året står kommittén också för flera andra evenemang, som sitzer, middagar och servering vid ekonombrevsutdelningen. Rollen innebär ansvar, kreativitet och framför allt – gemenskap och festglädje.

Att vara med i ÅFK är intensivt men otroligt givande. Du får erfarenhet, vänner för livet och chansen att sätta din prägel på något stort. Under våren väljs en ny kårvärd eller kårvärdinna, och därefter rekryteras nästa gäng festfixare.

Mandat perioden för posten är 1.5.2025—30.4.2026. Har du frågor om posten, tveka inte att kontakta nuvarande ordförande Pauliina Haarla (pauliina.haarala@shs.fi)