Hankeiten

Hankeiten 2/2023

Vårterminen börjar närma sig sitt slut och det innebär att det här blir sista numret av Hankeiten innan sommarlovet. I detta nummer har vi samlat ihop många spännande texter. Alumnen Alexandra berättar om sin tid på Hanken och om hennes resa till Handelsbanken. Masters’ Committee och den nya klubben, HC Morjens, berättar om deras verksamheter och Kylli om sin livliga vår. För dom som har minnesluckor från vappen, så har vi sammanställt en vappen veckan recap och även intervjuat utbyteselever, som upplevt vappen för första gången. För halarinspiration har vi fått äran att visa upp Stefans halare. En halare som verkligen ”har sett lite liv”! Du kan även läsa om hur Vera lyckades grunda sitt första företag, Veloide, under sitt gulisår på Hanken. För dem som är intresserade av att grunda eget företag, presenterar Hanken Venture Studio deras The Playground program. Slutligen har vi utrett vart vår kåravgift verkligen går. Köper styrelsen dyra jackor och reser med vår kåravgift?

Jag och redaktionen önskar er en skön sommar!
Hulda Mörn (chefredaktör)